یک پژوهش دانشگاهی: «آلودگی هوا» بر کاهش «امید به زندگی» ایرانیان تاثیر مستقیمی دارد

 

یک پژوهش دانشگاهی: «آلودگی هوا» بر کاهش «امید به زندگی» ایرانیان تاثیر مستقیمی دارد

 


آلودگی هوا در تهران

نتایج این تحقیق داخلی در خصوص «اثرات گاز گلخانه‌ای دی اکسید کربن» نشان می‌دهد که افزایش انتشار این گاز در جو، باعث می‌شود که «به طرز قابل توجهی» امید به زندگی در کشور پایین بیاید

این تحقیق توصیفی – تحلیلی، توسط گروهی از پژوهشگران دانشگاه ولی‌عصر شهر رفسنجان با استفاده از تجزیه و تحلیل نرم‌افزاری در دوره زمانی میان سال‌های ۱۹۶۰ تا ۲۰۱۹ میلادی، برای انجام یک مطالعه علمی انجام گرفته و در فصلنامه «سلامت و محیط زیست» متعلق به انجمن علمی بهداشت محیط ایران منتشر شده است

مقامات دولت‌های مختلف جمهوری اسلامی همواره سعی کرده‌اند که پارامترهای مرتبط با «امید به زندگی در ایران» را رضایت‌بخش و «میانگین سنی» آن را دارای عددی «قابل قبول» و در سطح میانگین‌های جهانی نشان دهند

بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت، درمان، و آموزش پزشکی دولت سیزدهم، بهمن‌ ۱۴۰۰ مدعی شده بود قبل از انقلاب ۵۷، سن امید به زندگی در ایران «فقط ۵۵

سال بود»، اما اکنون با آن چه وی «بهبود وضع سلامت عمومی و بهداشت» خوانده، این شاخص به «۷۶.۲ سال» و «بالاتر از میانگین جهانی» رسیده است

داده‌های یک سایت هواشناسی نشان می‌دهد که تهران روز جمعه آلوده‌ترین شهر جهان از لحاظ میزان آلاینده‌های هوا بوده است.غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در هوای تهران در حال حاضر ۵۰ برابر بالاتر از میزان تعیین شده در دستورالعمل سالانه کیفیت هوای سازمان بهداشت جهانی است و هوای «ناسالم» محسوب می‌شود.هر عددی در شاخص کیفیت هوا که بیشتر از ۳۰۰ باشد «بسیار خطرناک» تعریف می‌شود.سایت هواشناسی «آی‌کیو ایر» (IQAir) امروز این رقم را برای تهران ۳۰۰ تخمین زده است.

برآورد میزان آلودگی هوای تهران در سایت «آی‌کیو ایر» - ۱۹ فروردین ۱۴۰۱
برآورد میزان آلودگی هوای تهران در سایت «آی‌کیو ایر» – ۱۹ فروردین ۱۴۰۱

رسانه‌های داخل ایران گزارش داده‌اند که این شاخص به ۴۹۰ نزدیک شده است.

رئیس مرکز پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا نیز پیش‌بینی کرده است که گرد و خاک در تهران با شدت کنونی تا یکشنبه ادامه پیدا کند.

یک کارشناس سازمان هواشناسی کشور به باشگاه خبرنگاران جوان گفته است که توده گرد و خاک از عراق وارد کشور شده و غرب و مرکز ایران را تحت تأثیر قرار داده است.

وزارت بهداشت ایران درخواست کرده است که مدارس روز بیستم فروردین به صورت مجازی فعالیت کنند. رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم‌ این وزارتخانه به خبرگزاری ایسنا گفت ورود گرد و غبار به تهران و شهرهای غربی، شرایط را برای افراد آسیب‌پذیر از جمله سالمندان و کودکان خطرناک می‌کند و آنها نباید از خانه خارج شوند.

با این حال، مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران می‌گوید هنوز تصمیمی در این‌ رابطه گرفته نشده است. حامد یزدی‌مهر گفت قرار است کمیته اضطرار آلودگی هوا تشکیل شود.

همزمان، کاربران در شبکه‌های اجتماعی تصاویری از تهران فرو رفته در غبار را منتشر کرده و مشاهدات خود را به اشتراک گذاشته‌اند.

خبرگزاری ایرنا نیز گزارش داده است که از ابتدای سال جدید ۱۵ روز هوای «قابل قبول»، دو روز هوای پاک، و یک روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس در تهران ثبت شده است.

بر اساس گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، در ۲۴ ساعت گذشته منطقه یک کمترین آلایندگی و ایستگاه پارک شکوفه در منطقه ۱۴ بیشترین آلایندگی را به خود اختصاص داده‌اند.

مدیر کل محیط‌زیست ایلام نیز از توده گرد و غبار در هوای مناطق شمالی این استان خبر داد و وضعیت را «بحرانی» توصیف کرد.

Translate »