نادر_انقطاع، دانشمند ایرانی-آمریکایی برنده مدال بنجامین فرانکلین، یکی از قدیمی‌ترین جوایز علمی شد. پیش از این افرادی مانند انیشتن و الکساندر گراهام بل این جایزه را دریافت کرده‌اند

#نادر_انقطاع، دانشمند ایرانی-آمریکایی برنده مدال بنجامین فرانکلین، یکی از قدیمی‌ترین جوایز علمی شد. پیش از این افرادی مانند انیشتن و الکساندر گراهام بل این جایزه را دریافت کرده‌اند.

نادر انقطاع (زاده 16 مهر 1334/1955در تهران) دانشمند ایرانی-آمریکایی است. او استاد ندویل رمسی در دانشگاه پنسیلوانیا است و با دانشکده‌های مهندسی برق و سامانه‌ها، مهندسی پزشکی، فیزیک و ستاره‌شناسی همکاری دارد. نادر انقطاع از پیشتازان نانوفناوری در جهان به‌شمار می‌آید. پژوهشهای او در زمینه فراماده و نقش نور در نانوفناوری، بر رشتههای بسیاری از ستاره‌شناسی و علوم رایانه گرفته تا پزشکی و فنون ارتباطات تأثیر گذاشته‌است. او در زمینه‌های متامواد، اپتیک تبدیل، اپتیک پلاسما، نانوفوتونیک، فوتونیک گرافین، نانومواد، اپتیک نانوسکیل، نانو آنتن‌ها، و آنتن‌های مینیاتوری پژوهش‌هایی انجام داده‌است.

نادر انقطاع استاد دانشگاه پنسیلوانیا در زمینه الکترومغناطیس، موفق به دریافت مدال طلای جامعه بین‌المللی حرفه‌ای در اپتیک و فوتونیک کاربردی (اسپای) در سال 2015 شد. این مدال که در گذشته توسط چارلز هارد تاونز (پدر لیزر) در سال 1964 و چارلز کائو («پدرخواندهٔ پهنای باند» «پدر فیبر نوری» یا «پدر ارتباطات با فیبر نوری») در سال 2009 کسب شده‌است بالاترین نشان اهدایی اسپای است.

جوایز💚 🤍 ❤️

جایزه پژوهشگر جوان بنیاد علوم ملی ایالات متحده آمریکا (1989)

فلوی مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک، (1996)

جایزه جرج هیلمیر برای پژوهش برتر (2008)

جایزه الکترومغناطیس مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک، (2012)

مدال طلای بالتازار ون در پل اتحادیه جهانی علوم رادیویی، (2014)

مدال طلای انجمن بین‌المللی اپتیک و فوتونیک (2015)

مدال مؤسسه فیزیک اسحاق نیوتن به علت پژوهش در زمینه الکترومغناطیس، فراماده و نانوفناوری (2020)

جایزه بنجامین فرانکلین (2023)

 

 

Translate »