بنیاد ایمان

بنیاد ایمان

نویسنده: الهام ماحوزی

 

بنیاد فرهنگی ایمان، سازمانی غیر انتفاعی، غیر سیاسی و مستقل می باشد. این سازمان به منظور ایجاد دوستی و همکاری بین ایرانیان و مسلمانان با دیگر افراد از نژادها و ادیان گوناگون برپا گشته است.

بنیاد ایمان بنا به نیاز جامعه مسلمان ایرانی مهاجر به داشتن محلی مناسب به منظور گردهمایی های اجتماعی و برگزاری مراسم ملی و مذهبی پایه گزاری شد.

بنیانگزاران بنیاد ایمان، برای پاسخ به این نیاز گرد هم آمدند و با یاری و کمک سخاوتمندانه تعدادی افراد معتقد و وطن پرست اقدام به تأسیس این محل نمودند. 

ایمان برای ترویج و اشاعه فرهنگ و هویت ملی و مذهبی به ویژه برای کوکان و جوانان اهمیت فراوان قائل بوده و در این راستا تلاشی پیگیر و بی وقفه دارد.

این بنیاد همواره تلاش نموده تا در ابعاد گوناگون تأثیرگزار بوده و در مسیر دستیابی به اهداف و آرمان های والا و ارزنده خود گام برداشته است.

با برپایی کلاس آموزش زبان فارسی برای کودکان، کلاس عرفانی مولانا، آموزش شاهنامه فردوسی و تاریخ ادبیات ایران و با گرامی داشتن سنت های کهن و دیرین سرزمین مان ایران و برگزاری جشن هایی چون شب یلدا، چهارشنبه سوری و جشن نوروز باستانی که یادگاری است پرارج از عظمت و شکوه کشور آریایی مان ایران، کوشیده است که هویت ملی و میهنی کودکان و جوانان عزیز و نوباوگان ایرانی را تثبیت کرده آنان را با فرهنگ غنی و پربار و تاریخ افتخارآمیز میهن مان آشنا  نماید.

بنیاد ایمان همچنین این افتخار را دارد که با برگزاری کلاس های قرآن به زبان فارسی و انگلیسی، سخنرانی های  روشنگرانه، مراسم دعا و نیایش و گرامیداشت ما ه رمضان، ماه محرم و اعیاد مذهبی در محیطی صمیمی و دوستانه ، جوانان و نونهالان را در این راستا راهنما بوده و هویت ملی و مذهبی آنان را تثبیت کرده و همزمان مأوا و محلی برای هم میهنان عزیز فراهم نموده تا بتوانند با دعا و نیایش و انجام مراسم دینی و مذهبی آرامش یافته و بستگی و رابطه خود را با عقیده وباور خویش حفظ نمایند.

بنیاد ایمان در بعد اجتماعی فعالیتی بس گسترده و فراگیر دارد. سالن های ایمان محلی است برای برگزاری جلسات گوناگون دولتی ، از قبیل جلسات پرسش و پاسخ سخنگویان دولت چون خانم کرن بس ، برنامه های آموزشی وجلسات شهرداری لس آنجلس، جلسات هفتگی و ماهانه شورای محلی پالمز، مراسم مذهبی مسیحیان در روز های یکشنبه که در واقع کلیسایی است کوچک در دل ایمان و مراسم گوناگون به منظور گسترش صلح و آرامش جهانی توسط سازمان هایی چون  Peace Sunday و New Ground که  هر ساله در بنیاد ایمان برگزار می گردد. ایمان همواره کوشیده است که با ارائه خدمات و همکاری در زمینه های گوناگون سهمی کوچک از دین خود را به جامعه میزبان ادا کند و این گونه است که مقامات عالی رتبه پلیس لس آنجلس، FBI و دیگر دولتمردان و نمایندگان دولت همواره در برنامه ها و مراسم ایمان برای حمایت و پشتیبانی از جامعه ایرانی و مسلمان حضوری فعال دارند.  

ایمان همچنین پارکینگ های خود را در ایام هفته در اختیار تعدادی از آموزگاران مدرسه ابتدایی پالمز قرار داده و در روزهای یکشنبه نیز  به منظور رفاه حال همسایگان پارکینگ را به طور رایگان در اختیار فروشندگان و خریداران بازار محلی پالمز قرار می دهد.

بنیاد ایمان به تثبیت هویت ملی و مذهبی توأماً اهمیت داده و نه تنها برنامه ها و مراسمی که در این محل برگزار می شود، بلکه نمای بیرونی این بنا نیز نشان از این هدف والا دارد.  در یک سو نمایی مسجدگونه با طاق هایی مزین به کاشیکاری بسیار زیبا و سنتی که با اشعار و اسامی پروردگار تزیین گشته و در سوی دیگر نمایی با کنگره هایی که یادآور بناهای سنتی و تاریخی ایران باستان است و سالنی که نام زیبای تالار ایران بر بالای آن نقش بسته و خود تالار نیز که با نقوشی از شهرها و بناهای تاریخی ایران ، چندی از مشاهیر نامی ایران و تصویری از مقبره کوروش بزرگ و منشور آزادی او تزیین شده است.و حس ایران دوستی و وطن پرستی را در هر بیننده ای برمی انگیزد.

بنیاد ایمان دری گشوده به روی تمامی افراد با عقاید و باورهای متفاوت داشته و از پیشگامان برگزاری مراسم اینترفیت و یا جشن همبستگی مذاهب بوده و به منظور تأکیید بر این نکته در کنار در ورودی تابلویی با نشان و آرم دیگر ادیان نصب نموده و همچنین عبارتی نغز  که از یکی از صوفیان ایران به نام ابوالحسن خرقانی است و در میان کاشیکاری زیبای سردر ورودی ایمان به چشم  می خورد ،” هر که در این سرا درآید نانش دهید  و از ایمانش مپرسید، چه آنکس که به درگاه باریتعالی  به جان ارزد، البته برخوان بوالحسن به نان  ارزد.” حاکی از شیوه و نگرش خدمتگزاران این بنیاد است.

Translate »