دهمین و بزرگترین جشنواره سالانه نوروزی بنیاد فرهنگ

دهمین و بزرگترین جشنواره سالانه نوروزی بنیاد فرهنگ،

 کاروانی از نور و شادی،  با حضور اسطوره موسیقی محلی ایران، سیما بینا

نویسنده: فیروزه خطیبی

بنیاد فرهنگ، روز یکشنبه 11 مارچ 2018، برای دهمین سال پیاپی، با کاروان  جشن و شادی،  با حضور استثنایی سیما بینا، هنرمند پر آوازه موسیقی قومی و محلی ایران در تالار باشکوه “رویس هال” و برنامه های رایگان درمحوطه دانشگاه لس آنجلس (یوسی ال ای)  همراه با رژه لباس های محلی  ، چایخانه ایرانی، رقص ها و موسیقی اصیل و سرگرمی برای کودکان به پیشواز نوروز، این جشن باستانی ایرانیان می رود.

با فرا رسیدن فصل بهار، یکبار دیگر فضای باز و دلپذیر محوطه “دیکسون کورت” دانشگاه لس آنجلس با حال و هوای نوروزی رنگارنگ تزئین خواهد شد. صدای طبل ودهل نوروزی ، همه جا طنین می اندازد. ایرانیان ازسراسر کالیفرنیای جنوبی فرصتی پیدا می کنند تا با دوستان و فامیل دیده بوسی کرده  و به این صورت  پیام آورمژده رسیدن نوروز، این جشن  سنتی ایرانیان باشند. جشنی که امسال هم به همت بنیاد فرهنگ یکبار دیگر با همان شکوه و عظمت، شادمانی وسرزندگی تاریخی گرامی داشته می شود.

آقای علیرضا اردکانی، مدیر اجرایی بنیاد فرهنگ می گوید: ” سال گذشته وقتی پس از 9 سال جشن های نوروزی بنیاد فرهنگ از موزه هنری شهر لس آنجلس (لاکما) به محوطه وسیع و زیبای دانشگاه لس آنجلس نقل مکان کرد، استقبال بی سابقه شرکت کنندگان به ما ثابت کرد که این تصمیم درستی بوده است.   جشن نوروزی پارسال با بیش از 25 هزار شرکت کننده نه تنها موفق ترین جشن 9 سال گذشته ما بود، بلکه بزرگ ترین جشن نوروزی در ایالات متحده آمریکا و شاید جهان نیزبشمارمی رود. علاوه برآن  تالار 1700 نفری رویس هال هم سالن به مراتب انتخاب مناسبت تری برای برگزاری کنسرتی با شرکت محسن نامجو بود. کنسرتی که با فروش همه بلیط های آن تبدیل به موفق ترین کنسرت تاریخ فعالیت های بنیاد فرهنگ تا کنون گردید.   به این صورت تصمیم امسال برای بازگشت به محوطه دانشگاه “یوسی ال ای” کار مشکلی نبود و ما توانستیم امسال برنامه های بیشتر و گسترده تری هم  تدارک ببینیم. “

جشنی باشکوه برای همه سنین با ورودیه رایگان

شرکت کنندگان دربرنامه های نوروزی امسال بنیاد فرهنگ می توانند به صورت رایگان در جشنی که برنامه های گوناگون آن همراه با جلوه های سمبلیکی از نوروز ایرانیان از ساعت 12 ظهر آغاز می شود و تا 5 عصر ادامه دارد شرکت کرده و به پیشواز بهار و آغاززندگی دوباره طبیعت بروند.

نوروز، هرسال همزمان با  نقطه اعتدال بهاری در روز اول فروردین ماه با به  نمایش گذاشتن جنبه های فرهنگی غنی و باستانی پارسیان توسط بیش از 75 میلیون نفر نه تنها در ایران بلکه در کشورهای دیگری چون افغانستان، تاجیکستان،  آلبانی، ایالات متحده آمریکا، هند وترکیه  جشن گرفته می شود.

 شور وهیجان های جشن نوروزی “بنیاد فرهنگ” معمولا از زمان انتخاب طرح پرچم نوروزی هرسال آغاز می شود . طرحی که امسال بر روی  پرچم های نوروزی درخیابان های اصلی شهر لس آنجلس به معرض نمایش گذاشته شده است اثر”سارا اشرف زاده” طراح زاده ایران وساکن لس آنجلس  است. طرحی با رنگ های شاد و زنده و تصاویری از جلوه ها و نمادهای ایرانی چون گل و بلبل که ضمن اعلام این رویداد شادی آفرین ایرانی، رنگ و بوی نوروزی خاصی هم به نواحی مختلف شهر لس آنجلس بخشیده است.

یک جشن اصیل ایرانی

جشن نوروزی امسال بنیاد فرهنگ مانند سال های گذشته سرشار از برنامه های اصیل ایرانی و هم چنین برنامه های هیجان انگیز تازه ای است که در طول روز در سراسر محوطه “دیکسون کورت” دانشگاه لس آنجلس جریان خواهد داشت. در این جشن ایرانی که سال گذشته بیش از 25 هزار نفر در آن شرکت داشتند، که می توان از آن به عنوان بزرگ ترین جشن نوروزی یاد کرد، برنامه هایی چون  اجرای موسیقی، کاردستی برای بچه ها،  رژه بهاری ، نمایشی از یک هفت سین سنتی و باشکوه در وسط محوطه و اجرای رقص های ایرانی درنظر گرفته شده است.  درپایان روز هم مدعوین می توانند در کنسرت استثنایی سیما بینا، اسطوره  موسیقی محلی و فولکوریک ایران ، در تالار “رویس هال” شرکت کنند.

ورود به محوطه دانشگاه لس آنجلس و شرکت در کلیه برنامه های روز بجز برنامه کنسرت خانم سیما بینا که در راس ساعت 6 بعد از ظهر درتالار “رویس هال” دانشگاه اجرا خواهد شد رایگان و شرکت برای همگان آزاد است.

 بلیط های کنسرت سیما بینا از  35 دلار شروع می شود و ازهم اکنون توسط وب سایت TicketMaster به فروش می رسد.

نگاهی به برنامه های نوروزی امسال

جشن نوروزی امسال از ساعت 12 نیم روز یکشنبه آغاز شده و برنامه های گوناگونی که دست اندرکاران بنیاد فرهنگ برای شرکت کنندگان در نظر گرفته اند، درطول روز بر روی دو صحنه در شمال و جنوب محوطه دیکسون کورت اجرا می شود.  رژه بهاری نوروز راس ساعت 3 بعدازظهر از مقابل صحنه اصلی در شمال دیکسون کورت آغاز می شود. در  پنجمین رژه بهاری نوروز،که امسال برگزار می شود از کودکان و بزرگسالانی که با لباس های محلی و رنگارنگ از نواحی مختلف ایران در این جشن نوروزی حاضر شده اند  دعوت می  شود تا دریک راهپیمایی پرشوردر حوالی محل برگزاری جشن شرکت کنند.

مامک خادم ؛ ارکستر زامبو آگوسف ، دف نوازی و نمایش عروسکی

امسال برروی صحنه بیرونی دیکسون کورت، مامک خادم، خواننده ایرانی که لس آنجلس تایمز او را به عنوان “یکی ازصداهای شگفت انگیز موسیقی جهانی ترنس” معرفی کرده است به همراه ارکستر سازهای بادی مقدونیه ای “زامبو آگوسف” برنامه  موسیقی ویژه ای را اجرا خواهد کرد. مامک خادم توانسته با درهم آمیزی ریشه های خود در شعرو موسیقی سنتی و آثار استادان موسیقی ایرانی، نواهای جسورانه و تحول آمیزتازه ای را خلق کند. گروه نوازندگان سازهای بادی زامبو آگوسف به همراه مامک خادم، موسیقی را ارائه می دهند که می توان آن را فیوژنی از موسیقی سنتی بالکان، موسیقی کولی های ناحیه، موسیقی ترکی و موسیقی تحت تاثیرموسیقی سوئینگ، جاز، پاپ و موسیقی فیلم خواند. این گروه به عنوان یکی از برجسته ترین ارکستر سازهای بادی بالکان شناخته می شود.

گروه دف نوازان لس آنجلس نیز با همنوازی هفت نوازنده زن با رهبری آرزو کوچکان برروی  صحنه دیکسون کورت برنامه جالبی شامل اجرای قطعات فولکلوریک از نواحی مختلف ایران ارائه خواهند داد.

اجرای تئاتر عروسکی امسال را یک بار دیگر نگار استخر، بازیگر، طراح و عروسک گردان مطرح ایران به همراه دخترش نارگل رشیدیان برعهده دارد. نگار که امسال تئاتر عروسکی کاملا تازه ای را برای برنامه نوروزی بنیاد فرهنگ طراحی کرده ، بیش از هرچیز به خاطر فعالیت هایش در شوی معروف ” کلاه قرمزی” – محبوب ترین شوی تلویزیونی ایران – شناخته می شود.

گروه رقصندگان باله جانبازیان که درسطح بین المللی اجراهای موفق و پرتماشاگری داشته اند بر روی صحنه شمالی، برنامه هایی شامل رقص های سنتی ایرانی و هم چنین رقص هایی با تم های مدرن تر اجرا خواهند کرد.

هنرمندان خردسال گروه دانشور به رهبری پریسا دانشورهم بر روی همین صحنه، برنامه ویژه نوروزی خود را برای بچه ها اجرا خواهند کرد.

   امسال، درمرکز محوطه دیکسون کورت، یک بار دیگرهفت سین باشکوهی با همه جزئیات نفیس و دلپذیری که نشان از سلیقه و ابتکار ایرانی دارد چیده خواهد شد.سفره هفت سین بنیاد فرهنگ در لس آنجلس هر سال  با زحمات خانم شیده شه رییس از Events by Shideh طراحی و اجرا می شود.   هفت سین مهم ترین سمبل نوروزی و نقطه عطفی است که در میان خانواده های ایرانی بعنوان اولین نشانه های فرارسیدن نوروز باستانی شناخته می شود. این سفره سنتی با نمادهایی از عشق، زیبایی، باروری، باززیستی و تجدید حیات، سلامتی، نیکبختی و شکوفایی تزئین شده است.

چایخانه سنتی، یکی دیگر از مظاهر آداب و سنن ایرانی است که امسال در یک چادر بزرگ که تماما با لوازم و وسایل ایرانی تزئین شده برگزار خواهد شد و شرکت کنندگان می توانند با صرف چای و شیرینی های سنتی نوروزی در این چایخانه، فرارسیدن سال نو را جشن بگیرند.

 درطول روز رقصندگان گروه رقص “فیروزه”  با لباس های سنتی ایرانی و با همراهی نوازندگان موسیقی سنتی در محوطه برگزاری جشن به اجرای رقص و موسیقی خواهند پرداخت تا به این شور و شعف نوروزی ابعاد بیشتری ببخشند.

حاجی فیروز و عمو نوروز چوب به پا!

روایت پیدایش نوروز ایرانیان درجشن امسال  با حضور عمونوروز، حاجی فیروز و ننه سرما کامل می شود که در حول و حوش محل اجرای برنامه های هنری و فرهنگی به شرکت کنندگان از جمله کودکان خوش آمدگویی می کنند.  سه شخصیت سمبلیک و دوست داشتنی که در اطراف محوطه درحالی که چوب های مخصوص به پا دارند با قدهای برافراشته وباورنکردنی،  موجب حیرت و شادی شرکت کنندگان می شوند.

درجشن امسال هم محوطه مخصوصی برای بچه ها درنظرگرفته شده که در آن شرکت کنندگان خردسال نیز می توانند بین ساعت 12 تا 5 عصر، ازطریق موسیقی، کاردستی، غرفه عکاسی، بازی های مختلف و بخصوص اجرای  برنامه های خیمه شب بازی سرگرم شوند.

  سیما بینا تکخال جشن امسال  روی صحنه ” رویس هال”

امسال در بخش کنسرت جشن  نوروزی بنیاد فرهنگ، سیما بینا، خواننده اسطوره ای موسیقی محلی ایران از ساعت 6 بعد از ظهر در تالار باشکوه “رویس هال” به اجرای برنامه خواهد پرداخت.  این هنرمند محبوب، با بیش از نیم قرن سابقه خوانندگی، آهنگسازی و پژوهش های گسترده در زمینه موسیقی فولکلور و موسیقی محلی، جایگاه ویژه ای در تاریخ موسیقی ایران زمین دارد. او هم چنین به سبب خواندن ترانه های نوروزی پر آوازه است و همچنین یکی از نخستین زنان ایرانی است که با تلاش زیاد دراحیای موسیقی نواحی مختلف کشور و پاسداری ازآن، کوشیده است .  خانم بینا در طول چند دهه گذشته به عنوان نامی جاودانه و یکی ازپیشتازان موسیقی فولکلور شناخته می شود که  با جمع آوری و ضبط نواهای مردمی نواحی مختلف   از جمله مازندران، کردستان لرستان، ترکمن ، بلوچ، لر، شیرازی ، بختیاری، موسیقی افغان و موسیقی شمال و جنوب خراسان روایت های تازه ای ازمیراث فرهنگی و بومی ایرانی را ارائه داده است.

آقای علیرضا اردکانی می گوید  موفقیت کم نظیرکنسرت محسن نامجو درجشن نوروزی سال گذشته، باعث شد تا  امسال نیز هنرمندی را انتخاب کنیم که بتواند سطح بالای توقع مخاطبان را برآورده کند: “با  این توصیف، چه کسی بهتر از اسطوره ای چون خانم سیما بینا؟ هنرمندی بی همتا و مورد علاقه و احترام همه مردم  با گنجینه ای از بهترین آثار موسیقی قومی و فولکلوریک ایرانی  که خوشبختانه دعوت ما را قبول کردند و به آمریکا آمده اند تا هم در لس آنجلس و هم دراورنج کاونتی دربرنامه های نوروزی بنیاد فرهنگ شرکت کنند. “

سیما بینا که از 40 سال پیش به دلیل وقوع انقلاب ازخوانندگی در ایران  محروم است، نه تنها با این مسئله مقابله کرده است بلکه با پشتکار و ایستادگی کوشیده است تا صدای خود را  به گوش همگان برساند. عشق و علاقه خانم بینا به موسیقی موجب شده است که موسیقی فولکلورایران یک بار دیگر احیا شده و در کانون توجه قرار بگیرد و برای این بانوی هنرمند عنوان “قلب موسیقی قومی” را به همراه بیاورد.

چالش های یک جشن موفق نوروزی

آقای اردکانی ضمن اشاره به چالش هایی که برگزاری یک جشن موفق نوروزی به همراه دارد می گوید: ” تنها ازطریق همکاری وانرژی مثبت همکاران است که ما توانسته ایم به موفقیت های روزافزون کنونی دست پیدا کنیم. برگزاری جشن های نوروزی فرهنگ، نیاز به ساعت ها، هفته ها و ماه ها کار و برنامه ریزی دارد. اما بیش از هرچیز، این داوطلبان سخت کوش و وفادار و هم چنین اعضای کمیته جشن های نوروزی هستند که هرسال حتی پیش از پایان کار جشن نوروزی همان سال، کار بر روی برنامه های سال بعد را آغاز می کنند.”

 خانم سیما بینا علاوه بر کنسرت  ۱۱ مارچ در جشن نوروزی فرهنگ در یوسی ال ای، روز شنبه ۲۴ مارچ هم برنامه دیگری را در جشن نوروزی فرهنگ در اورنج کاونتی در محل مدرسه هنرهای زیبای “کلر تروور” اجرا خواهد کرد.

 برای تھیھ بلیت ھای کنسرت سیما بینا در یو سی ال ای بھ وب سایت Ticketmaster.com
مراجعھ کنید یا با تلفن ٨٠٠٠-۶۵٣-٨٠٠-١ تماس بگیرید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره جشن نوروز بنیاد فرھنگ در دانشگاه یو سی ال ای و
یو سی ارواین و تھیھ بلیت کنسرت سیما بینا در اورنج کانتی لطفا بھ   Farhang.org
مراجعھ کنید یا با شماره ١۵۴۶-۶۶۶-٣١٠ تماس بگیرید.

Translate »